Sobota, 20 dubna, 2024
novinky
Home Rady a Návody A najednou se po něm slehne zem ?! Ghosting přináší bolavé překvapení,...

A najednou se po něm slehne zem ?! Ghosting přináší bolavé překvapení, dnes ho už znají mnozí z nás: Co na tento novodobý trend říká neuropsycholog …

-

Zklamaná, zraněná, odvržena … Druhá strana nám přitom neustále vysílá různé signály, jenže často se věnujeme pouze těm, které jsou našim představám příjemnější.

Co je to ghosting?
Píšete si několik dní, týdnů, setkáváte se, sbližuje, ale najednou z dne na den zmizí z povrchu zemského, přestane se ozývat, jako kdybyste ani neexistovaly? Stalo se vám už něco podobného? To je ghosting, odvozeno od anglického slova duch – náhlé přerušení kontaktu bez vysvětlení. Když se s vámi někdo rozejde, aniž vám o tom podal nějakou informaci. Dokonce – může to být i případ, kdy si s někým píšete několik měsíců a on se z ničeho nic přestane ozývat a zmizí vám ze života.

V poslední době se s příběhy o ghostingu jako kdyby roztrhl pytel. Mnoho žen či mužů se s tímto novodobým „trendem či problémem“ dnešní doby již setkalo. Proč se to děje? Jak předejít tomu, aby nás někdo takto neempaticky zavrhl? Na otázky, které trápí mnoho z nás jsme se zeptali neuropsychologie PhDr. Robert Krause, PhD., MBA.

Mnoho mladých žen i mužů dnes jako velký problém vnímá ghosting. Píšete si s někým několik dní, týdnů, měsíců a on se najednou bez důvodně odmlčí. Máte na to jako psycholog nějaké vyjádření, proč se to děje?

Digitální doba v sobě přinesla i změnu mezilidské interakce, která se z fyzického kontaktu přenesla do online prostředí, což se podepsalo i pod fungování lidského mozku. Lidský mozek totiž opakuje ten typ chování, který přináší okamžitou odměnu.

Odměna je v digitálním prostředí okamžitá a proto vnímáme, že lidé v důsledku zrychlené digitalizace se o vztahy zajímají povrchně, nakolik možností vyměnit partnera přes internet je nepochybně mnoho.

Lidé se kromě toho naučili vztahy neopravovat, ale vyměňovat. V internetovém prostředí, které v sobě nese množství zkreslení a do jisté míry i skrytí identity je proto jednodušší prostě vztah přerušit než v případě fyzického kontaktu.

Myslíte si, že sociální sítě mají na svědomí tento novodobý trend?

Sociální sítě bez lidí nemají moc. Vliv jim dávají samotní uživatelé. Obsah na sociálních sítích je často zavádějící a lidský mozek mu často bez dostatečné míry kritického myšlení uvěří. Sociální sítě však nebyly stvořené k tomu, aby prezentovali reálný svět daných uživatelů a s touto optikou bychom je měli i vnímat.

Lidé na sociálních sítích prezentují tu část svého života, kterou prezentovat chtějí a v tom bodě tedy sociální sítě nejsou objektivně. Ideální člověk totiž existuje jen v našich představách, které lidský mozek velmi rád produkuje. Ideální jsme, dokud nás lidé nepoznají. Lidé se však na sociálních sítích začali chovat více agresivní a to i v důsledku mnoha kompenzačních mechanismů, přičemž i samotný ghosting může být toho důsledkem.

Dá se takovému něčemu předejít?

To, co hledáme, tak to většinou i najdeme. Lidský mozek neustále hledá ve vnějším světě potvrzení a ohrožení. Pokud však chceme předejít ghostingu, tak se soustřeďme více na vytváření zdravých forem přátelství, které však mají základ ve fyzické mezilidské interakci a ne v online prostředí.

FOTOGALERIE
Pokud budeme vidět okolní svět přes optiku nevěry, neschopnosti najít partnera, tak je vysoce pravděpodobné, že takové zkušenosti budeme mít i my, foto: Emily Ratajkowski
Zdroj: Profimedia
Je podle vás na místě, aby se odvržena osoba zeptala Ghostery na důvod nebo je to zcela zbytečné?

Jakmile je člověk vystaven ghostingu, tak je na místě otázka, zda potřebuje vysvětlení od člověka, který ho bez jakékoliv empatie začal ignorovat a zda vůbec tento typ chování je to, co očekáváme od osoby se kterou chceme sdílet svou přítomnost a prožívání i na intimnější úrovní . Buďme více opatrní při idealizaci přátel, jejichž poznáváme přes sociální sítě.

Což může vést ke ghostingu, reakce chování, přirozená ztráta zájmu nebo co může být spouštěčem?

Mnohokrát registrujeme, že si lidé v online prostředí kompenzují vlastní prožívání, které je tvořeno kognitivním a emocionálním procesem. Proto motivy mohou být různé – od ztráty zájmu, jednoduché možnosti přesměrovat pozornost k jinému objektu touhy až po potvrzování vlastní hodnoty.

Máte nějaký psychologický názor na dnešní vztahy? Z více stran slyším, že je náročné si dnes najít partnera, lidé se podvádějí, skoro nikomu se už nedá věřit a když i někomu dáte kousek sebe a důvěru, Ghosty vás … Myslíte si, že to má něco společného s dnešním vývojem společnosti? Hodnotami lidí a podobně?

O vztah je třeba se starat. Všímavost vztahu pomáhá, nevšímavost mu pro změnu škodí.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek