Sobota, 1 dubna, 2023
novinky
Home Rady a Návody Menstruační kalhotky, kalíšek, či dokonce houba? To vše nyní fičí během našich...

Menstruační kalhotky, kalíšek, či dokonce houba? To vše nyní fičí během našich dnů! Co na to lékaři?

-

Nemusíte být eko aktivistka jen proto, že fandíte novým trendům. Mnohé ženy zkoušejí novinky z nabídky produktů intimní hygieny právě proto, aby se během svých dní cítili pohodlně.

Co řešíme během našich dnů?
Pro většinu žen není menstruace nijak příjemná záležitost. Spíše naopak. Každá z nás se proto snaží toto každoměsíční „nutné zlo“ ​​udělat si pro sebe o něco snesitelnější a komfortnější. Určitě už máte svou ověřenou značku tampónů nebo vložek, ale nikdo neříká, že nemůžete vyzkoušet i něco jiného.

Ačkoliv se vám to možná na první pohled nezdá, ještě to úplně vynecháme. Žena během svého života spotřebuje průměrně 15 až 20 tisíc jednorázových vložek, které končí na smetišti.

Stále populárnější proto začínají být alternativní náhrady za klasické jednorázové vložky či tampony, které jsou alespoň trochu eko. Jde o různé výdobytky namodralostí doby – menstruační kalhotky, menstruační kalíšek, přírodní houba či měkké houby.

Ačkoliv často patří mezi velmi diskutované téma, jejich fanynky tvrdí, že jsou velmi spolehlivé a bez starostí. A dnes je nevyužívají pouze striktní obhájkyně ekologie, ale i manažerky, učitelky či číšnice.

Lékaři nejsou ani proti ani za
Možná se ptáte, co by na to řekl váš gynekolog. Lékaři vám žádnou z těchto pomůcek doporučovat ani vymlouvat nebudou, protože jejich používání je vysoce individuální a závisí na každé ženě, aby si zvolila takovou možnost, která jí nejvíce vyhovuje.

menstruační kalhotky
Menstruační kalhotky se na první pohled nijak neliší od obyčejného spodního prádla. Jejich součástí je ale savá vrstva, která dokáže velmi rychle absorbovat tekutinu a zároveň obsahují i ​​nanovlákna, ze kterých se vyrábí funkční sportovní oblečení.

To znamená, že nejen že tato vrstva absorbuje všechnu tekutinu, ale je také rychleschnoucí. Kalhotky údajně nepřetečou, nezapáchají a nemáte při jejich nošení pocit „mokra“. I když se vám to zdá neuvěřitelné, opravdu to tak funguje.

Na trhu jsou různé střihy od klasických, přes bikiny, až po brazilky. Kalhotky jsou ale jiné na slabou, střední a silnou menstruaci. Například při slabší či střední menstruaci vědí jedny kalhotky absorbovat zhruba tolik tekutiny než 2 vložky či 3 tampony, přičemž podle výrobců zajistí spolehlivou ochranu až na 12 hodin.

FOTOGALERIE
menstruační kalhotky
Zdroj: Profimedia
Čili na jeden den potřebujete minimálně dvoje. Hned po použití je stačí jen pořádně opláchnout studenou vodou a následně vyprat v pračce na 30 stupňů Celsia.

Pokud se na ně chystáte, nejprve si je vyzkoušejte doma a až když si jimi budete jisté, vyrazte do ulic či do práce. Může se totiž stát, že vám napoprvé nebudou vyhovovat a nebudete se cítit zcela bezpečně, ale je to prý jen o zvyku.

Můžete je používat i jako doplněk ke klasickým tamponem, pokud se bojíte přetečení. Jejich cena se pohybuje od 25 až po 45 eur za kus. Tato vyšší počáteční investice se vám vrátí, protože kalhotky vydrží několik let.

menstruační kalíšek
Kalíšek není na trhu úplnou novinkou, ale do obliby žen se dostává jen velmi pomalu. Také patří mezi alternativní a ekologické pomůcky intimní hygieny, na které se neodváží každá.

Menstruační kalíšek nebo také pohárek je vyroben z hedvábného lékařského silikonu a vkládá se přímo do pochvy stejně jako tampon. Jeho přítomnost není cítit, respektive je to srovnatelný pocit jako při tamponu. Kalíšek je sterilní a spolehlivě chrání před přetečením až několik hodin. Ženy, které ho využívají chválí jeho anatomický tvar, který se přizpůsobí tělu.

FOTOGALERIE
menstruační kalíšek
Zdroj: Profimedia
Kalíšek zachycuje menstruační krev, kterou je třeba vylévat a po každém použití jej musíte důkladně vyčistit a opět vložit. K čištění slouží speciální gely, které obsahují všechny potřebné složky k odstranění nečistot. Možná se vám to zdá nepraktické, například v práci, ale dá se to zvládnout. Po skončení cyklu byste ho měli i sterilizovat. Na tu slouží speciální sterilizační pohár vhodný například i do mikrovlnky.

Využívat ho můžete během celého dne, ale i během spánku, při sportu a plavání. Před koupí si nastudujte, jakou velikost potřebujete, protože jsou od velikosti S až po XL a samozřejmě se musíte naučit vhodně si ho umístit. Jeho cena se pohybuje od 8 po 25 eur a při správné péči vydrží 5 až 10 let.

menstruační houba
Přírodní tampon nebo menstruační houba je také alternativní produkt, který se používáním podobá tamponem. Jde o přírodní mořskou houbu, kterou znáte například z přímořských dovolených, nebo ji lze používáte při koupání na tělový peeling. Používají se pouze přírodní nebělené houby, které mají světle medovou barvu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek