Čtvrtek, 28 března, 2024
novinky
Home Rady a Návody 5 tipů, jak v kuchyni myslet ekologicky

5 tipů, jak v kuchyni myslet ekologicky

-


Záleží vám na životním prostředí? Posviťte si s námi na kuchyni – ta je místem velké spotřeby energie, vody i produkce odpadu.

Způsobů, jak v kuchyni snížit svou ekologickou stopu, je mnoho. Ideální je kupovat do domácnosti jen kvalitní vybavení, ať už v rámci nádobí nebo spotřebičů. Čím déle vydrží, tím menší zátěž pro přírodu představují. Zde jsou ty nejzásadnější změny, které umíme udělat.

FOTOGALERIE
Ekokuchyňa
Zdroj: Möbelix
Používejte myčku
Většinou je šetrnější než mytí v ruce. Při výběru nesledujte jen energetickou třídu, důležitějším údajem je celková spotřeba vody a elektřiny. Velikost volte nejen podle počtu členů domácnosti, ale i na základě toho, kolik špinavého nádobí reálně vyprodukujete. Myčku zapínejte pouze tehdy, pokud je naplněna.

FOTOGALERIE
Ekokuchyňa
Zdroj: Möbelix
Pečujte o chladničku
Chladnička je největší ,, žrout „energie, protože běží nonstop. Moderní chladničky jsou sice dražší no úspornější. Navíc udrží potraviny déle ve spotřebě. Samozřejmě, důležité je se o ně starat, například pravidelně odmrazovat. Silná námraza zvyšuje spotřebu až o desítky procent. Jídlo do ní vkládejte až po vychladnutí a nenechávejte ji zbytečně otevřenou.

FOTOGALERIE
Ekokuchyňa
Zdroj: Möbelix
Redukujte a pravidelně třiďte odpad
Nejlepší je, když odpad vůbec nevznikne. Část potravin i drogerie lze kupovat bez obalů, případně do vlastních obalů v kamenných prodejnách nebo do vratných obalů on-line. Pokud kupujete potraviny ve skleněných obalech, snažte se pro ně najít další využití. Sklo lze sice recyklovat, ale proces je energeticky velmi náročný. Lepší je obal používat, dokud se nerozbije. V pěkně ozdobeném sklenici můžete uskladňovat suché potraviny nebo jej využít jako vázu.

V třídění odpadu máme stále nedostatky – pokud jde o sklo, plast a papír. Ještě horší je to s kovy a bioodpadem. Organické zbytky ve smíšeném odpadu zbytečně hnijí a zapáchají, kompostováním z nich vznikne ekologické hnojivo. V bytě je jejich třídění náročnější, ale i v tom případě už jsou na světě řešení. Je jím vermikompostér, kde se o přeměnu zbytků starají žížaly nebo hnědé kontejnery, případně pokud máte na blízkou komunitní kompostéry. Důležité je také třídění použitých olejů a tuků.

FOTOGALERIE
Ekokuchyňa
Zdroj: Möbelix
pěstujte bylinky
Oživí dokonale interiér kuchyně a vy budete vědět, že vznikly pod vašima rukama. Navíc k vám necestují desítky kilometrů. Nic neochutí vaše speciality tak, jak čerstvá bazalka, rozmarýn či tymián. Trendem je aktuální vertikální bylinková stěna, kterou si umíte vytvořit i sami. Na balkoně můžete pěstovat také drobné rajčata, převislé jahody nebo ředkvičky a saláty.

FOTOGALERIE
Ekokuchyňa
Zdroj: Möbelix
Neplýtvejte jídlem
To byste nevěřili, co dobré se dá uvařit z včerejší bramborové kaše, přebytečné rýže nebo masa. Tvrdší pečivo spíše než divokým kachnám nabídněte nejbližšímu farmáři či majiteli slepic. Přebytkem lze předcházet – naplánujte si jídelníček na týden a podle něj sestavte seznam. Nenakupujte impulzivně ve slevách.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek