Úterý, 6 června, 2023
novinky
Home Rady a Návody Pronajímáte obchodní prostory? Podívejte se, jak prověřit nájemce

Pronajímáte obchodní prostory? Podívejte se, jak prověřit nájemce

-

Pronajímáte, nebo se chystáte pronajímat obchodní prostory? Víte na co si dát pozor a jak se vyvarovat nespolehlivým nájemcům? Přečtěte si následující článek.

Jak prověřit budoucího nájemce?

První důležitou věcí, které je vhodné věnovat náležitou pozornost, je prověření osoby nájemce. Jako v každém obchodním vztahu je dobré přesně vědět, s kým máte tu čest. Ještě před uzavřením nájemní smlouvy si proto alespoň v základním rozsahu prověřte, zda se daná osoba nemá vlastní finanční problémy. To můžete rychle zjistit z veřejných rejstříků dlužníků a insolvenčního rejstříku, který naleznete na portálu Ministerstva spravedlnosti.Po zadání příslušných osobních údajů tak okamžitě zjistíte, zda není s danou osobou vedeno insolvenční řízení.

Pokud si chcete potenciálního zájemce prověřit důkladněji, musíte provést vlastní průzkum. Zapátrejte v internetových vyhledávačích a na sociálních sítích a zjistěte, jaká byla jeho předchozí obchodní činnost. Pokud v rámci průzkumu narazíte na podezřelé informace, podpis smlouvy dobře zvažte, mohlo by se totiž snadno stát, že se nájemného ani nedočkáte.

Jaký bude účel nájmu?

V případě uzavírání nájemní smlouvy na prostory, které budou nájemci sloužit k jeho podnikání, je důležité konkrétně vymezit účel, pro který si nájemce prostory pronajímá. Čím podrobněji účel zaznamenáte, tím pro vás lépe. Bude pak naprosto jasné, co nájemce smí a co nikoliv.


Tip: Pronajímáte, nebo naopak chcete pronajmout obchodní prostory? Podívejte se na pronájem nebytových prostor a pronájem obchodních prostor bez makléřů a bez provizí tou nejjednodušší cestou.

Jaká jsou práva nájemce?

Základní povinností pronajímatele je udržovat pronajaté prostory ve způsobilém stavu, který nebrání provozu té činnosti, na které jste domluvení a která je uvedena ve smlouvě. S tím souvisí zejména povinnost zajištění příslušných oprav, dodávek energií a dalších služeb do předmětu nájmu a řada dalších povinností.

Doba sjednaného nájmu

Jedno z hlavních a nejdůležitějších ujednání, které by měla nájemní smlouva obsahovat, je sjednání doby nájmu a možností jeho ukončení.Pokud si nejste stoprocentně jistí, jaká bude budoucí spolupráce, je lepší pro začátek sjednat kratší dobu nájmu, nebo právo vypovědět smlouvu v kratší výpovědní lhůtě a to i bez uvedení důvodu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek