Úterý, 6 června, 2023
novinky
Home Rodina Kuba umožní emigrantům investovat do malých projektů

Kuba umožní emigrantům investovat do malých projektů

-

Kubánští emigranti budou moci investovat do malých projektů, jako je pěstování rýže pomerančů či avokáda.
Kubánští emigranti budou moci investovat do malých projektů, jako je pěstování rýže pomerančů či avokáda. Oznámila to ve středu (10.3.) Vláda v Havaně. Jejím cílem je přilákat investice od Kubánců žijících v zahraničí.

„Zaměřujeme se na malé projekty v odvětvích, jako jsou zemědělství, rybolov, lehký průmysl a výroba,“ uvedla Katia Alonsová, představitelka vlády zodpovědná za zahraniční investice.

Kuba má něco přes 11 milionů obyvatel. V zahraničí žije dalších 1,5 milionu Kubánců v přibližně 40 zemích, i když většina z nich emigrovala do Spojených států.

Někteří z nich už dříve projevily zájem investovat na Kubě, ale odradily jejich megaprojekty za několik milionů dolarů, které jim navrhla komunistická vláda.

Povolení investic do menších projektů je nejnovějším pokusem vlády v Havaně přesvědčit diasporu, aby přispěla k zotavení Kuby z vážné hospodářské krize. Hrubý domácí produkt (HDP) země loni klesl až o 11% na nejnižší úroveň od roku 1993.

Vláda navrhuje 503 projektů v celkové hodnotě 12,07 miliardy USD (10,15 miliardy eur).

Kuba otevřela svou ekonomiku zahraničním investicím po rozpadu Sovětského svazu v 90. letech minulého století, který uvrhl ostrov v Karibiku do vážných ekonomických problémů.

Havaně se však nedaří přilákat tolik zahraničních společností, kolik by chtěla, protože její vlastní byrokracie a americké sankce odradily mnoha investorů.

Podle Alonsovy na Kubě působí přibližně 280 zahraničních společností ze 40 zemí.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek