Sobota, 1 dubna, 2023
novinky
Home pro Ženy Pozor na dehydrataci u dětí

Pozor na dehydrataci u dětí

-

Jako dospělí za sebe zodpovídáme. Dokážeme definovat, kdy máme žízeň hlad a pohlídat si, když se necítíme dobře, nebo na trápí zdravotní problémy. Děti ale tyto zkušenosti ještě nemají a musíme je hlídat právě my dospělí. Dehydratace bývá častým problémem. Jak ji poznat a na co si dát pozor?

Nedobrá chuť omezuje

Dehydratace není pojem z lékařských učebnic, ale týká se nás všech. U dospělých je to proto, že zapomínáme na pitný režim a tělu dodáváme málo tekutin. Mezi první příznaky dehydratace patří pocit žízně, což je signál, který nám tělo dává, že mu chybí tekutiny a pijeme málo. Na vině bývá i nedobrá chuť vody, která nám teče z kohoutku. To ale dovedou vyřešit filtry na vodu. U dětí hrozí dehydratace zejména při průjmech nebo žaludečních obtížích, nastat může také při horečce, přehřátí nebo když dítě odmítá pít. I to může být způsobeno nedobrou chutí, protože děti odmítají to, co jim nechutná. Filtry na pitnou vodu pomohou zlepšit chuť vody, což často může znamenat i to, že dítě nebude odmítat ji pít a jeho pitný režim se zlepší. Není řešením místo vody podává slazené džusy nebo limonády, které jsou plné barviv a stabilizátorů. Voda je nejpřirozenějším zdrojem tekutin pro naše tělo a měli bychom ji pít co nejvíce.

Příznaky dehydratace u dětí

Děti nám často neřeknou, že mají žízeň nebo si ji ani neuvědomují, protože se soustředí na něco jiného. Proto bychom si měli všímat i příznaků dehydratace u dětí, abychom mohli včas zakročit. Mezi projevy lehké až střední dehydratace patří zvýšená únava, více spánku, neklid, suchá ústa, méně slz při pláči a také ztráta hmotnosti. Při zhoršení těchto příznaků je již nutný zásah lékaře, proto bychom měli dbát spíše na prevenci a dítě naučit a hlídat, aby dodržovalo pitný režim. Vodní filtr může být dobrým pomocníkem, protože vylepšuje chuť vody a dítě ji pak neodmítá pít.

Dospělý organismus se s nedostatkem vody dokáže lépe vyrovnávat a projevy dehydratace se dostavují později. U dětí se však jedná o zdravotní riziko, a proto je nutné jejich pitný režim hlídat a mít přehled o tom, kolik pijí a zda jsou v pořádku.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek