Čtvrtek, 25 dubna, 2024
novinky
Home Rady a Návody Jak nenaletět: Nejčastější triky internetových podvodníků

Jak nenaletět: Nejčastější triky internetových podvodníků

-

Internetoví útočníci během pandemie nespí, právě naopak, nárůst počtu online nákupů zneužívají k tomu, aby podvodně od lidí vylákali citlivé údaje k elektronickému bankovnictví, či z platebních karet, a následně se dostaly ik penězům klientů. Slovenská spořitelna připravila přehled aktuální nejčastějších podvodů, které se na Slovensku dějí, spolu s užitečnými radami, jak nenaletět podvodníkům.
„Je přirozené, že tak jako v bankovnictví roste míra digitalizace, zvyšují se i počty útoků v online prostoru. Klienty však ujišťuji, že v bance děláme maximum proto, abychom jejich peníze ochránili. Důležité je však i to, aby byli lidé obezřetní a nenechali se útočníky doběhnout. Protože ti jsou stále rafinovanější, připravili jsme pro klienty přehled nejčastějších situací, se kterými se mohou setkat na internetu, „vysvětluje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti České spořitelny.

Pozor na výhry v soutěžích
Na sociálních sítích se množí podvodné soutěže, které slibují lákavé výhry. Útočníci údajného výherce kontaktují s dobrou zprávou a pod záminkou připsání výhry či odeslání balíku od něj žádají číslo platební karty či další citlivé údaje. Pozor, jde o podvod, proto v takových případech určitě nikdy neposkytujte vaše údaje z platební karty.

Podvodný email od generálního ředitele či dodavatele
Dostali jste email od šéfa, kde vám posílá instrukce o platbě, kterou máte udělat? Prověřte si důkladně, zda je odesílatelem opravdu on a neposíláte tisíce eur na účet podvodníkům. Stejně tak dávejte pozor, pokud vám přijde email od obchodního partnera či dodavatele o změně fakturačních údajů. Ujistěte se, že jde o pravdivou informaci a neposílejte peníze na neznámé čísla účtů.

Na bazarech či marketech se zbožím buďte opatrní
Prodáváte či kupujete zboží na internetu? Na stránkách bazarů či na sociálních sítích se stále častěji objevují podvodníci, kteří předstírají zájem o koupi či prodej a při placení navrhnou využít nový způsob platby prostřednictvím nové služby a „speciálního linku“. Toto cestou vědí vylákat citlivé informace o platebních kartách. Buďte proto obezřetní a v žádném případě na tyto neznámé linky neklikejte a nezadávejte vaše údaje z platební karty.

Jak nenaletět: Nejčastější triky internetových podvodníků

Podvod s „zastavením platby“
V případě, že vám přijde odkaz na „zastavení platby“, namísto prvotního otevření odkazu v e-mailové zprávě si nejdříve ověřte pravdivost této informace. S největší pravděpodobností jde o podvod a v žádném případě byste neměli akceptovat výzvu k potvrzení platby přes SMS kód nebo mToken. Ti, kteří k tomuto kroku přece jen přistoupí, si umí potvrdit, že jde o podvod na základě textu příchozí SMS-ky, z níž je zřetelné, že jde o „platbu“ a ne o „zastavení platby“.

Jak nenaletět: Nejčastější triky internetových podvodníků

Dejte si pozor i na „přesměrování zásilek“
K častým typem podvodu paří i oznámení o tzv. přesměrováni vaší zásilky. V případě, že vám přijde výzva k uhrazení poplatku z tohoto důvodu, nejprve se zamyslete, zda jde opravdu čekáte nějaký balík, případně tyto informace ověřte přímo u dopravce.

Jak nenaletět: Nejčastější triky internetových podvodníků

Trik s „technickou pomocí“ od známé IT firmy
V době útočníci v celé Evropě intenzivně využívají taktiku, při které se vydávají za představitele technologické firmy a pod záminkou „technické pomoci“ ptají od klientů přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a později i další citlivé informace. Klienty proto vyzýváme, aby byly obezřetní a na takové výzvy, často v anglickém jazyce, nereagovali.

Nikdy nepotvrzujte platby na pokyn někoho jiného
Telefonuje vám pracovník firmy či call centra a žádá po vás údaje? Nikdy neposkytujte cizím osobám SMS kódy nebo nepotvrzujte operace přes mToken na pokyn jiné osoby. Při každé platbě, kterou děláte, si pozorně detaily z SMS kódů nebo z výzev z mTokenu, protože tyto zprávy vždy obsahují detaily o dané platbě a tedy víte předejít případnému zneužití.

Jak nenaletět: Nejčastější triky internetových podvodníků

Při emailech buďte obezřetní
V případě, že vám přijde e-mail s odkazem, kde od vás následně žádají údaje z platební karty, zbystřete pozornost. Vždy zkontrolujte adresu odkazu, původ e-mailu (odesílatele), případně kontaktujte přímo společnost, od níž byl e-mail doručen. Třeba si dávat pozor i nato, že ve falešných emailech jsou často i falešné telefonické kontakty na firmu. Proto doporučujeme vyhledávat kontakt přímo přes oficiální stránky.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek