Sobota, 1 dubna, 2023
novinky
Home pro Ženy ECB se zaměří na zpřísnění finančních podmínek

ECB se zaměří na zpřísnění finančních podmínek

-

ECB se podle Fidelity International zaměří na nadcházejícím zasedání bezpochyby na zpřísnění finančních podmínek. Situace v posledních několika týdnech byla většinou ovlivněna celosvětovým růstem výnosů. Nedávný posun komunikace ECB je zaměřen na udržení „příznivých podmínek financování“.
ECB zareaguje na nedávné zpřísnění zvýšením tempa nouzového pandemického programu nákupu aktiv – Peppe. Přesná týdenní suma pravděpodobně nebude oznámena. Předpokládáme, že program je flexibilní a bude použit na nákup v různých zemích podle potřeby. V tomto ohledu je největší růst výnosů v Itálii, rychlý a neuspořádaný. ECB se proti tomu pravděpodobně rázně postaví.

Nedávné komentáře představitelů ECB naznačují, že se necítí spokojeni se stupněm a rychlostí zpevňování. Je to pochopitelné, protože za růstem výnosů stojí americká politika a vyhlídky na zotavení. Zatímco fundamenty z USA podporované pokračujícími nebývalým politickými pobídkami se zdají být silné, v Evropě je to jiné. Zavádění vakcinace, navzdory určitému zrychlení v době, stále čelí mnoha překážkám. Fiskální stimulace je skromnější, protože se očekává, že Recovery and Resilience Fund přijde s podporou později v tomto roce. Prostřednictvím svých opatření může ECB do jisté míry pomoci vyrovnat zpřísňování finančních podmínek, ale je možné, že nakonec bude třeba zásah Fedu, který může značně omezit globální růst výnosů. Očekáváme, že k tomu v určitém okamžiku dojde, obzvláště pokud změny na trhu budou probíhat rychleji a chaoticky.

Autorkou je Anna Stupnytska, globální makroekonómka Fidelity International.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek